Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego

Ekstremalna akcja strażaków

Strażacy z OSP Radziszewo podczas akcji udrażniania kanału.
Strażacy z OSP Radziszewo podczas akcji udrażniania kanału.Autor: Krystian Wawrzonek

Do późnych godzin wieczornych trwała akcja udrażniania kanałów melioracyjnych idących wzdłuż linii kolejowej na wysokości Radziszewa. Akcja uchroniła dwie miejscowości przed zalaniem.

Reklama
Mieszkańcy sami zaalarmowani straż pożarną, gdy okazało się, że okoliczne pola i łąki są już zalane. Okazało się, że bytujące w tym miejscu bobry, zablokowały swobodny spływ wody z okolicznych pól. Gdy strażacy z OSP Radziszewo przybyli na miejsce, woda przelewała się już przez przejazd kolejowy, prowadzący w kierunku Odry Wschodniej.
- Musieliśmy najpierw przepompować wodę, aby mieć swobodny dostęp do wylotu kanału - mówi komendant OSP Radziszewo, Andrzej Wiśniewski
Strażacy najpierw wypompowali wodę z kanału, który był niedrożny, aby swobodnie móc pousuwać stamtąd gałęzie i inne elementy bobrzej tamy. Gdy to się udało i woda zaczęła płynąć, wtedy od strony zalanego zbiornika, drugi zespół strażaków bosakami pousuwał większe elementy konstrukcji  i z prądem wody puścił pływak, który ostatecznie udrożnił cały kanał. Cała akcja trwała kilka godzin.
- W tym miejscu nie ma już drzew, więc zwierzęta zaczęły blokować budowle hydrotechniczne stworzone przez ludzi - mówi A Wiśniewski.
Akcję udrażniania kanałów strażacy powtarzali już kilkakrotnie. Po niepokojących informacjach od okolicznych mieszkańców, burmistrz osobiście wyznaczył strażaków-ochotników z Radziszewa, aby zajęli się kontrolą i usuwaniem bobrzych tam w rejonie. Ostatnia akcja pozwoliła uchronić mieszkańców Radziszewa i Daleszewa przed zalaniem.
- W zależności od potrzeb będziemy dalej przeciwdziałać takim sytuacjom – mówi A. Wiśniewski.

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie