Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama

Egzamin ósmoklasisty. Wiemy, jak wypadły nasze szkoły

W maju długopisy w dłoń wzięli nie tylko maturzyści. Swój test napisali również uczniowie ostatniej klasy podstawówki. Postanowiliśmy sprawdzić jak wypadły szkoły z naszego najbliższego regionu. Nieźle wypadły szkoły z Gryfina i gminy Widuchowa. Najgorsza w powiecie okazała się Cedynia

Reklama

Chociaż egzaminu ósmoklasisty, w odróżnieniu od matury, nie można nie zdać, odgrywa równie ważną rolę. Uzyskane wyniki są bowiem wykorzystywane do rekrutacji w późniejszym etapie edukacji. Jeśli absolwent podstawówki chce pójść do dobrego liceum, na pewno nie może zawalić tego sprawdzianu.

Analogii między egzaminem maturalnym  ósmoklasisty jest więcej. W obu przypadkach uczeń musi podejść do trzech testów, w których mierzy się z językiem polskim, matematyką i językiem nowożytnym (angielskim lub niemieckim, ale może zdecydować się na inne). W każdym z nich do zdobycia jest 50 punktów.

Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, młodzież z całej Polski najlepiej poradziła sobie z egzaminem z języka angielskiego. Średnia krajowa wyniosła 66%. To o sześć więcej niż w przypadku j. polskiego. Dużo gorzej, zgodnie z tradycją, poszło w teście z matematyki. W nim średnia uzyskanych punktów to 44%, co daje 22 na 50 punktów.

We wszystkich trzech dziedzinach młodzież z województwa zachodniopomorskiego wypadała poniżej średniej krajowej. To samo dotyczy wyników powiatowych. O ile 15-latkowie z powiatu gryfińskiego nieźle poradzili sobie z macierzystym językiem (55%) i angielskim (61%), matematyka poszła bardzo źle. Średnia to 38%, czyli 19 na 50 punktów…

 

Więcej w Gazecie Gryfińskiej.

 

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie