Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Darmowy internet coraz bardziej realny

Powiat gryfiński znalazł się na liście projektu mającego w założeniu ułatwić dostęp do internetu jego mieszkańcom. Bezprzewodowa sieć ma powstać jeszcze w tym roku.

Kilka lat temu toczono w Polsce bój o dostęp do szerokopasmowego internetu. Dziś słabe łącze nie robi na nikim wrażenia, potrzeba bowiem medium o znacznie większej prędkości. Polska wciąż boryka się z problemami sieciowej infrastruktury. Choć sytuacja ulega poprawnie, to nadal pozostajemy w tyle za resztą krajów europejskich. Być może niedługo się to zmieni. Gminy Stare Czarnowo i Gryfino zostaną objęte projektem likwidacji  tzw. białych plam, czyli miejsc, w których brakuje internetu. Dzięki niemu mieszkańcy zyskają bezprzewodowy dostęp do sieci w postaci hot-spotów rozmieszczonych w kilku miejscach w danej miejscowości. Projekt obejmie swym zasięgiem 13 powiatów, 40 gmin i ponad 400 miejscowości, w tym także z naszego regionu. Oprócz gryfińskiego będą to także miejscowości z powiatów białogardzkiego, goleniowskiego, gryfickiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, łobeskiego, myśliborskiego, polickiego, pyrzyckiego, sławeńskiego, stargardzkiego oraz świdwińskiego.
- Planujemy także przeprowadzać akcje edukacyjne zarówno pod względem korzystania z nowej sieci, jak i przedstawiające pozytywne aspekty korzystania z możliwości internetu, jak chociażby e-administracji, e-edukacji czy e-handlu - mówią organizatorzy projektu.
Koszt inwestycji to kwota ponad 20 milionów złotych, z czego połowę tej sumy przeznaczono z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Realizacja projektu potrwa do końca pierwszego kwartału 2015 roku, a zajmie się nią firma Paweł Karcz – Laboratorium Badawcze Zenit.

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie