Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Czy Dolna Odra jest gotowa na atak? Sprawdzały to służby specjalne [GALERIA]

„Neptun 22” - tak nazywały się ćwiczenia zachodniopomorskich policjantów, które w piątek zrealizowano na nieznaną dotąd skalę. Swoim zasięgiem przedsięwzięcie objęło bowiem aż siedem lokalizacji, a zaangażowanych było 1800 funkcjonariuszy!

Reklama

Jak tłumaczy Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie, mowa o obiektach odpowiedzialnych w naszym regionie za wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej oraz za przesył i dystrybucję gazu, zarządzane przez spółkę Gaz-System. Dlatego też ćwiczenia odbyły się na terenie elektrowni Dolna Odra.

- Scenariusz zakładał, że w każdej z siedmiu lokalizacji zaistniało zagrożenie wybuchem lub doszło do ataku uzbrojonych napastników, którzy obezwładnili pracowników ochrony i zabarykadowali się w pomieszczeniach biurowych, grożąc wysadzeniem obiektu. Założeniem działań było sprawdzenie procedur systemu powiadamiania o zagrożeniach przez służby ochrony infrastruktury krytycznej i reagowania poszczególnych jednostek policji: począwszy od przyjęcia informacji na numer alarmowy 112, poprzez sprawdzenia grup rozpoznania minersko – pirotechnicznego,czynności policyjnych negocjatorów na działaniach Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Szczecinie kończąc. Dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich działań w tego typu sytuacjach zaangażowani zostali także funkcjonariusze poszczególnych komend miejskich i powiatowych Policji, z Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie oraz komórek odpowiadających za logistykę - tłumaczy oficer prasowy KW Policji w Szczecinie.

Jak dodaje, w trakcie ćwiczeń uczestnicy mieli także okazję do praktycznego sprawdzenia umiejętności użycia innowacyjnych technologii związanych z wykorzystaniem systemu antydronowego.

- W ostatnim czasie nasz garnizon wzbogacił się o specjalistyczny pojazd typu furgon - Mobilne Centrum Wsparcia Technicznego i Dowodzenia, który jest wyposażony w nowoczesne systemy monitoringu, łączności oraz system antydronowy. Zakup był możliwy dzięki projektowi „Zintegrowane stanowiska zarządzania i informowania o ryzyku w sytuacji kryzysowej” realizowanego w ramach Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego – Instrument na rzecz wsparcia finansowego współpracy policyjnej, zapobiegania i zwalczania przestępczości oraz zarządzania kryzysowego na lata 2014-2020 - czytamy w komunikacie.

 

 

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie