Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego

Chcą przelać jak najwięcej krwi

Ewa Chludzińska-Lewczuk pokazuje, gdzie w Gryfinie można oddawać krew. Zachęca do tego wszystkich, którzy mają taką możliwość
Ewa Chludzińska-Lewczuk pokazuje, gdzie w Gryfinie można oddawać krew. Zachęca do tego wszystkich, którzy mają taką możliwośćAutor: Tomasz Obacz

Czy widmo zamknięcia gryfińskiego Ekipowego Punktu Poboru krwi jest realne? Temat co jakiś czas powraca, a niektórzy starają się dmuchać na zimne, aby do tego nie dopuścić. W tym celu chociażby w lutym zostanie zorganizowana kolejna akcja propagująca oddawanie krwi w naszym mieście

Reklama

Ekipowy Punkt Poboru Krwi w Gryfinie przyjmuje ochotników i honorowych dawców krwi od początku roku tylko jeden dzień w tygodniu. Są to czwartki, a rejestracja odbywa się w godz. 7.30 – 10.30. Zmiana spowodowana była niską frekwencją krwiodawców odwiedzających gryfiński punkt. Na jego utrzymanie, chociaż w takiej formie jak to jest obecnie, wpływ mogły mieć organizowane akcje, promujące oddawanie krwi w Gryfinie. Zajmowało się nimi m.in. nieistniejące już Stowarzyszenie Jestem i Pomagam. Mimo że stowarzyszenia już nie ma, jego byli członkowie nadal włączają się w niesienie pomocy, gdy ktoś ich o to poprosi.

- Jakiś czas temu dostałam sygnał, że nikt nie interesuje się naszym punktem. Ani władze samorządowe, ani nikt inny nie organizuje żadnych akcji mających na celu jego promowanie – mówi Ewa Chludzińska-Lewczuk, była prezes Stowarzyszenia Jestem i Pomagam. – A jest to sprawa dotycząca nas wszystkich. Nie wiadomo, kiedy krew może być potrzebna – dodaje.

Jak mówi wolontariuszka, zamykane były punkty, które miały większą frekwencję niż Gryfino, dlatego trzeba robić wszystko, aby go utrzymać. Z tego względu wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie organizuje uroczystą akcję oddawani krwi. Odbędzie się ona w czwartek 8 lutego.

- Informujemy o tym dużo wcześniej, ponieważ jak wiemy, krew można oddawać raz na jakiś czas, a zależy nam, aby przyszło wtedy jak najwięcej osób – mówi wolontariuszka.

Pierwsze trzy osoby, które od godz. 9.00 oddadzą krew tego dnia w gryfińskim Ekipowym Poborze Krwi otrzymają zestawy upominkowe, a na każdego kolejnego krwiodawcę czekają drobne upominki. Gadżety udało się pozyskać od różnych instytucji samorządowych.

- Warto wymienić również Jacka Wardę, prezesa spółdzielni Regalica, który ze swoich prywatnych środków podarował prezenty na kwotę 500 złotych – mówi Ewa Chludzińska-Lewczuk.

Podczas wcześniejszych akcji, w gryfińskim punkcie pojawiało się dużo więcej osób niż zazwyczaj. Wolontariuszka ma nadzieję, że tym razem będzie podobnie. Zdecydowanie się na oddanie krwi ma poza lepszym samopoczuciem związanym z pomaganiem innym, również walor zdrowotny.

- Zostaną nam wykonane różne badania. Oddając krew badamy swoje zdrowie i możemy się dowiedzieć o ukrytych chorobach – mówi wolontariuszka, zachęcają do wzięcia udziału w akcji.

Ekipowy Punkt Poboru Krwi w Gryfinie mieści się przy ul. Bolesława Chrobrego 52.

 

Artykuł po raz pierwszy ukazał się na łamach Gazety Gryfińskiej.

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie