Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

Brak podwyżek podatku, brak darmowych autobusów

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta w Gryfinie burmistrz złożył projekt podwyżki podatków od nieruchomości do mniejszych niż dopuszczalne ustawowo progi, czyli tych, które pierwotnie planował. Byłyby one równe inflacji. Co ciekawe, zadeklarował, że jeśli podatki zostaną podwyższone to od nowego roku w transporcie zbiorowym zajdą duże zmiany. Z większych wpływów z podatków, burmistrz zaproponował bezpłatne przejazdy i większą liczbę połączeń, głównie na trasie Dolna Odra – Szczecin, ale dodatkowe połączenia byłyby również na terenach wiejskich. Nie przekonało to jednak radnych opozycyjnych z Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Projekt uchwały został odrzucony

Reklama
Reklama

Trudno przytoczyć w całości kilkugodzinną dyskusję między radnymi, a także władzą wykonawczą. Nie brak w niej było prywatnych wycieczek, rozliczeń z przeszłości i wielu innych, zbędnych wątków. Do tego już przywykliśmy. Napięta atmosfera między radnymi opozycyjnymi, a burmistrzem i jego zwolennikami, dziś znowu mocno wybrzmiała. Sprawa była jednak drażliwa. Podwyżki podatków. A w tle gorący temat połączeń autobusowych.

Pierwotnie burmistrz planował podnieść podatki do dopuszczalnego przez rząd progu. Ostatecznie zdecydował się zaproponować ich podwyżkę, ale niższą – adekwatną do aktualnej inflacji (ok. 16%). Choć ta, jak wiadomo, w obecnych czasach jest bardzo zmienna.

Radni opozycyjni mówili, że burmistrz najpierw powinien wskazać im oszczędności, które planuje dokonać, a później podnosić podatki. Nie przekonał ich argument władzy wykonawczej oraz radnych GIS, że podwyżka podatków jest niezbędna wobec drastycznie rosnących cen, głównie energii.

Nie przekonał ich również argument burmistrza, że zamierza on przeznaczyć zwiększone wpływy z podatków głównie na komunikację publiczną – znaczne zwiększenie liczby połączeń, głównie na trasie „jedynki” i… bezpłatne przejazdy!

Tuż przed głosowaniem skarbnik Gminy, Beaty Blejsz, poinformowała, że z podatków większych o 3,4 mln zł, 2,8 mln zł pokryją firmy, z tego, aż 2,5 mln zł dwa największe zakłady pracy w gminie Gryfino.

Za podniesieniem podatku byli: Adamiak, Kasprzyk, Kozakiewicz, Para, Pazik, Polański, Sobczak, Trzepacz, Zwoliński.

Przeciw uchwale podnoszącej podatki byli: Guga, Hołub, Jonasik, Piasecki, Pieczyńska, Puzik, Romanicz, Sanecki, Urbański, Witowska.

Trudno ocenić, czy pomysł bezpłatnych przejazdów i zwiększenia liczby połączeń powróci? Jeśli burmistrz będzie upierał się przy takiej opcji, będzie musiał poszukać środków na ten cel z innych zadań. O tym jednak nie dyskutowano podczas sesji. Do tematu postaramy się powrócić wkrótce.

 

Reklama

Komentarze (3)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji
 1. Miki

  Miki

  (60 komentarzy) 2 1

  Serio? Nieco ponad pół miliona dopłaciliby wszyscy mieszkańcy, rozkładając to na 20-25 tysięcy to grosze, a dwie fabryki dwie i pół bańki??? De facto finansując nam z tego bileciki? Zbyt piękne.......

  Odpowiedz Zgłoś
 2. Kravitz

  (26 komentarzy) 2 2

  Miki: Serio? Nieco ponad pół miliona dopłaciliby wszyscy mieszkańcy, rozkładając to na 20-25 tysięcy to grosze, a dwie fabryki dwie i pół bańki??? De facto finansując nam z tego bileciki? Zbyt piękne.......
  Matematyka to się nazywa. Na poziomie podstawówki. Dla niektórych za trudne.

  Odpowiedz Zgłoś
 3. Piorun

  Piorun

  (99 komentarzy) 0 1

  Polityka niszczy dobrych ludzi. Panie i Panowie jesteście tam dla władzy i kasy czy dla mieszkańców? Myślicie, że ludzie są ślepcami?

  Odpowiedz Zgłoś

Logowanie