Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego

BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE

W ramach realizacji zadania edukacji prawnej realizowanej w 2022 r. przez Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ISKIERKA na zlecenie Powiatu Gryfińskiego oddajemy Waszej/Państwa uwadze cykl porad. W tym wydaniu zajmiemy się kwestią bezpieczeństwa w internecie (artykuł sponsorowany).

Reklama

Internet jest dzisiaj platformą wymiany informacji, miejscem rozrywki, nauki i pracy. Za pośrednictwem sieci dokonuje się transakcji finansowych, kupuje w wirtualnych sklepach i obsługuje konta bankowe. Niestety, w sieci czyha także wiele niebezpieczeństw takich jak:
- cyberprzemoc/hejt,
- uzależnienie od sieci
- niebezpieczne kontakty, łamanie prawa (hazard)
- szkodliwe treści (przemoc, pornografia)
- zagrożenia techniczne - wirusy
- włamania komputerowe
- kradzież danych osobowych, wyłudzenie poufnych informacji.

Aby bezpieczniej korzystać z Internetu warto:
- chronić swoja prywatność, podawać jak najmniej swoich danych, nie udostępniać swoich zdjęć, które będą krążyły później w sieci,
- zabezpieczyć sprzęt programem antywirusowym, antyszpiegowskim oraz aktualizować je. Uchroni to komputer przed wirusami i programami hakerskimi oraz zablokuje próby włamania się z sieci do komputera oraz wychwyci fałszywe strony internetowe,
- korzystać tylko z legalnego systemu operacyjnego. Pirackie mogą zawierać programy szpiegujące, które bez naszej wiedzy zainstalują się w komputerze i mogą spowodować np. utratę kodów dostępu do kont internetowych, poczty itp.
- stosować tryb prywatny w przeglądarkach i korzystać z bezpiecznego łącza internetowego (przez połączenie https://)., Bezpieczne połączenia oznacza się za pomocą zielonego zaznaczenia lub kłódeczki koło paska adresu.
- dokładnie przyglądać się stronom banków, z których korzystasz za pośrednictwem Internetu. Nie korzystać z linków rozsyłanych przez kogokolwiek, które mogą kierować do „fałszywej strony banku”.
- ustawić silne hasła dostępu, nikomu nie podawać nr kart płatniczych oraz kodów PIN. Próby ich wyłudzenia należy bezzwłocznie zgłosić w banku.
- nie otwierać maili od nieznanych adresatów, nie używać linków rozsyłanych w niechcianej poczcie oraz przez komunikatory.
- weryfikować informacje o osobach poznanych w sieci, nie ufać im,
- szanować innych w sieci, wyrażać swoje zdanie w sposób kulturalny, nie reagować agresją na agresję,
- dbać o swoje zdrowie i relacje z innymi korzystając z umiarem z Internetu, weryfikować znalezione informacje pod kątem ich prawdziwości.
- W trakcie zakupów w sieci kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdzić jego rzetelność np. poprzez lekturę komentarzy. Weryfikować adres i numer telefonu, żeby można było odnaleźć sprzedającego.
- Nauczyć dziecko krytycznego podejścia do informacji znalezionych w sieci. Łatwowierność dzieci może zostać wykorzystana przez przestępców bazujących na kontaktach internetowych. Warto zatem przyjrzeć się jak dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać, poznać znajomych, z którymi koresponduje za pośrednictwem Internetu i ustalić zasady korzystania z sieci oraz sposoby postępowania w razie nietypowych sytuacji.

Więcej informacji
https://bezpiecznyinternet.edu.pl/
https://edukacjamedialna.edu.pl/lekcje/twoje-bezpieczenstwow-
internecie/
https://zpe.gov.pl/a/bezpieczenstwo-w-sieci/DLcH59Wno
https://sieciaki.pl/warto-wiedziec/zasady-bezpieczenstwa

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie