Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego

Bez maseczki można odebrać dokumentację medyczną

W maju br. próbowałem bez maseczki odebrać wyniki mojego taty w szpitalu na Arkońskiej. Pani z rejestracji (która sama była bez maseczki) stwierdziła, że na początek to mam założyć maseczkę. Ostatecznie ją założyłem, ale złożyłem też skargę na recepcjonistkę. Dziś przyszła do mnie odpowiedź w tej sprawie z Urzędu Marszałkowskiego.

Reklama

Najpierw złożyłem skargę do dyrekcji SPWSZ w Szczecinie, stwierdzając, że nawet jeśli faktycznie istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscu, gdzie odbierałem wyniki, to nie można od tego obowiązku uzależniać dostępu do dokumentacji medycznej.

Członek dyrekcji w odpowiedzi nie odniósł się do warunkowania dostępu do dokumentacji medycznej od spełnienia ewentualnego obowiązku zakrywania ust i nosa; zamiast tego przekonywał, że maseczki trzeba nosić, że są skuteczne, a pracownicy SPWSZ egzekwują ten obowiązek.

W związku z tym złożyłem kolejną skargę, tym razem do NFZ, na warunkowanie dostępu do dokumentacji medycznej przez recepcjonistkę, oraz na sposób rozpatrzenia poprzedniej skargi przez członka dyrekcji SPWSZ.

Skarga została przekazana przez NFZ do Urzędu Marszałkowskiego i w końcu uzyskałem odpowiedź. Co prawda, we wstępie nadawca przekonuje, że obowiązek jest, że maseczki są skuteczne, a recepcjonistka nie musiała jej nosić, bo inaczej pacjenci by jej nie usłyszeli. I dopiero tuż pod koniec odpowiedzi członek Urzędu Marszałkowskiego odniósł się do meritum skargi, stwierdzając, że: odnosząc się do nakazu zakrywania ust i nosa, jego nieprzestrzeganie nie stanowi podstawy do ewentualnej odmowy wydania wyników badań.

Co prawda, co raz mniej osób zmusza innych do spełniania tego obowiązku, którego w mojej i nie tylko mojej ocenie nie ma; ale są jeszcze miejsca, gdzie taka informacja z urzędu może się przydać.

W mojej ocenie podobnie jest też w przypadku innych praw pacjenta. Nie można warunkować korzystania z nich od spełnienia powszechnego obowiązku zakrywania ust i nosa.

Podobnie jest ze szczepieniami. Nie można na przykład odmawiać wizyty osobistej u lekarza w przychodni osobom, które nie są zaszczepione przeciw COVID-19. Jest to temat na kolejną skargę, którą złożyłem na pewną przychodnię w Gryfinie...

Reklama
00
Autor:

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie