Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego
Reklama
Reklama

30. urodziny Teatru Tańca EGO VU/Vogue

Teatr Tańca EGO VU, działający pod egidą Gryfińskiego Domu Kultury, obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Zespół zaprasza na wyjątkowe, jubileuszowe koncerty, które odbędą się w piątek i sobotę - 27 i 28 sierpnia

- Z okazji swojego 30-lecia EGO VU przygotował pełen wzruszeń i wspomnień program, który będzie można obejrzeć i przeżyć podczas dwóch bliźniaczych koncertów. To artystyczne i sentymentalne spotkanie przybliży aktywność zespołu od początku jego istnienia do dzisiaj. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć choreografie stworzone w latach 1991-2011, gdy zespół działał jeszcze pod nazwą Vogue, oraz obecny repertuar EGO VU z lat 2011-2021. Na scenie, oprócz obecnych członków teatru, pojawią się także dawni tancerze, którzy odcisnęli swój ślad w historii EGO VU – informuje Maria Witkowska z GDK.

Koncerty w sali widowiskowej Gryfińskiego Domu Kultury rozpoczną się o godz. 18.00. Bilety na wydarzenia można nabyć na stronie gdk.com.pl (zakładka „Kup bilet”) oraz w kasie Kina Gryf w dniu wydarzenia. Nowinki o jubileuszu można śledzić na fanpage’u Teatru Tańca EGO VU na portalu społecznościowym Facebook oraz na stronie wydarzenia 30 lat - Koncert Teatru Tańca EGO VU/Vogue.

Organizatorami jubileuszowych koncertów są Gryfiński Dom Kultury, Teatr Tańca EGO VU i Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych HYBADU.

kk

 

 

Teatr Tańca EGO VU powstał w 1991 roku jako taneczna grupa Vogue w Gryfińskim Domu Kultury. Założycielem zespołu był Kuba Kasprzyk, ówczesny instruktor tańca w placówce. Początkowa działalność grupy to głównie prezentacje uświetniające okolicznościowe imprezy organizowane przez dom kultury. Zaangażowanie tancerzy oraz upór choreografa sprawiły, że zespół rozwijał się i ewoluował w kierunku tańca współczesnego. W 1995 r. zespół przygotował swój pierwszy koncert dla widowni i zaistniał w szerokim środowisku tanecznym choreografią Kuby Kasprzyka „Baby – repetition miks”.

Dla wielu członkiń Vogue taniec okazał się pasją tak silną, że swoją przyszłość związały z tą dziedziną sztuki - ukończyły kursy choreograficzne oraz szkoły artystyczne. K. Kasprzyk wychował swoje godne następczynie, które w kolejnych latach i dekadach istnienia grupy, w mądry i konsekwentny sposób ją prowadziły.

Po założycielu grupy funkcję kierownika Vogue przejęła Eliza Hołubowska (1996-1999), zaznaczając swój kierunek choreograficzny głośną prezentacją „Kropla nadziei”, która wzmocniła pozycję zespołu w środowisku tanecznym.

Po E. Hołubowskiej zespół przejęła młoda i zdolna tancerka Anna Kminikowska (Gąciarz) (1999-2004), która we współpracy z Edytą Waszak (Małolepszą) tworzyła następny etap w historii zespołu, wyznaczając jego nowy kierunek estetyczny. W tym okresie gryfińscy tancerze podjęli się wielu oryginalnych eksperymentów scenicznych, powstały tak ważne choreografie jak „Było sobie życie” Anny Gąciarz i „Homo sapiens” Edyty Waszak.

Kolejną szefową grupy została Aleksandra Carvalheiro (Przedmojska) (2004-2005), autorka m.in. choreografii „Doskonałe”, którą zaakcentowała już i tak mocną pozycję gryfińskiego zespołu w polskim środowisku tanecznym.

W 2005 roku zespół ponownie przejęła Eliza Hołubowska, która kieruje nim do dziś. Powrót E. Hołubowskiej to okres zmian i dynamicznego rozwoju Vogue w kierunku profesjonalnego teatru tańca. Doświadczona tancerka i choreografka zaczęła inspirować tancerzy obu grup (repertuarowej i młodszej) do tworzenia własnych choreografii. Podczas koncertu 20-lecia Vogue zmienił nazwę na Teatr Tańca EGO VU, co przypieczętowało nowy kierunek w historii grupy. Powstały kolejne ważne i wielokrotnie nagradzane zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami choreografie, jak „Mijanie”, „Umbra”, „Niestrojenie”, „Buka” czy „SHAP”.

Zespół wciąż się rozwija i odnosi sukcesy. Mimo że działa w strukturach amatorskiego ruchu artystycznego, nie jest zespołem amatorskim. Tancerze mają kierunkowe wykształcenie artystyczne i prezentują poziom zawodowców. EGO VU to grupa zafascynowanych tańcem, konsekwentnych i świadomych pasjonatów, którzy odważnie realizują swoje pomysły.

Wychowankami zespołu są zdolni tancerze, także absolwenci i uczniowie uczelni artystycznych w Polsce i Europie, m.in. Anna Kielińska (Jaskuła), Anna Kamińska i Nicol Wesołowska - absolwentki Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Ewelina Tołyż-Kuczyńska - absolwentka i Malwina Świstoń - studentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Bartosz Wilniewicz - absolwent Oure Hojskole, Szkoły Sztuk Scenicznych w Danii czy obecna studentka Amsterdam University of the Arts, Academy of Theatre and Dance w Holandii - Ina Wojdyła (dost.)

Komentarze (0)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji

Logowanie