Gryfinska.pl - informacje z powiatu gryfińskiego

22 maja Marsz Równości w Gryfinie

Gryfińskie działaczki podczas protestu wsparcia w obronie praw społeczności LGBT w 2020 roku
Gryfińskie działaczki podczas protestu wsparcia w obronie praw społeczności LGBT w 2020 rokuAutor: archiwum

Stowarzyszenie Lambda ze Szczecina oraz Gryfiński Strajk Kobiet zorganizują w naszym mieście Marsz Równości. 22 maja wystartuje on z nabrzeża, a następnie przejść ma głównymi ulicami Gryfina, po czym przez Międzyodrze udać się do niemieckiego Mescherin. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to „Pierwszy Transgraniczny Marsz Równości”. Patronem honorowym marszu został marszałek Olgierd Geblewicz

Reklama

Poniżej komunikat jaki przed chwilą przesłała nam Monika Pacyfka Tichy, przewodnicząca zarządu stowarzyszenia Lambda Szczecin:

 

Będzie to pierwsze takie wydarzenie w obu tych miejscowościach, oraz drugi marsz międzynarodowy w naszym kraju, po Słubicach-Frankfurcie.

Zarazem wydarzenie to ustanowi swoisty rekord - będzie to najmniejsza miejscowość w Polsce która ma swój Marsz Równości. Obecnym rekordzistą jest Radomsko (40 tys. mieszkańców)

Wydarzenie ma na celu przypomnienie że jesteśmy jedną wielką rodziną ludzką i że różnice nie powinny być źródłem podziałów i nienawiści. Siostrzeństwo i braterstwo Polski, Niemiec i Ukrainy należy szczególnie celebrować w dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Przypomnimy, że szczucie na mniejszości i pozbawianie ich praw jest wstępem do budowy totalitarnego państwa. Putin wprowadził ustawę o "zakazie homopropagandy" (w tym całowania się i pokazywania tęczowych symboli w miejscach publicznych) w 2012 roku po to by podnieść swoje poparcie i zintegrować zwolenników. Taką samą propozycję ustawy złożyła do Sejmu Kaja Godek i powiązane z nią organizacje fundamentalistyczne. Przepisy skierowane przeciwko gejom, lesbijkom, osobom transpłciowym wprowadzali już na początku swoich rządów Józef Stalin, Adolf Hitler i Viktor Orban.

Pokażmy więc, że jesteśmy ludźmi pełnymi empatii i akceptacji, że jesteśmy Europejkami i Europejczykami i spotkajmy się na Nabrzeżu Gryfińskim w niedzielę. O 14:00 zacznie się piknik, o 14:30 wystartuje nasze wydarzenie. Na miejscu będzie można zaopatrzyć się w tęczowe flagi i gadżety. Zabawę animować będzie Drag Queen Bom Belle.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1462034324230653

Link do zbiórki, która pokryje koszty wynajęcia auta, nagłośnienia, dekoracji i innych podobnych wydatków: pomagam.pl/marszgryfino-mescherin

Marsz organizowany jest przez Gryfiński Strajk Kobiet i Stowarzyszenie Lambda Szczecin. Patronem honorowym Marszu jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgerd Geblewicz. Projekt "Dajemy Queerom Siłę" jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele.

Serdecznie pozdrawiam,

Monika Pacyfka Tichy

(ona | she/they)

 

Przewodnicząca Zarządu / President of the Board

Stowarzyszenie Lambda Szczecin

Reklama

Komentarze (3)

Zaloguj się i dołącz do dyskusji
 1. Piorun

  Piorun

  (43 komentarze) 2 1

  Czy impreza jest zgłoszona? Kto pozwolił na przejście przez rozkopaną drogę na Międzyodrzu?

  Odpowiedz Zgłoś
 2. kriston

  (3 komentarze) 3 1

  Proponuję, aby przeszli się Łużycką. Mogą też udać się do Żabnicy, przez ul. Fabryczną i Łączną. Część zapewne połamie sobie obcasy i dopiero będzie afera. Może jeszcze je wyremontują?!

  Odpowiedz Zgłoś
 3. rafał

  rafał

  (40 komentarzy) 1 1

  Dobra niech idą. Szybko za most i mamy z głowy.

  Odpowiedz Zgłoś

Logowanie